Projektek

Alsó és felsővégtagi mozgásanalízis

Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, Big Data

  • Dr. Schiffer Ádám
  • Dr. Gerzson Miklós
  • Müller Péter
  • Nagyváradi Anett
  • Dr. Szabó Levente
  • Storcz Tamás
  • Kisander Zsolt
  • Dr. Virág Márk
  • Alsó és felsővégtagi mozgásadatok gyűjtése normál és sérült paciensek körében
  • Mozgásadatok szűrése
  • Mozgásfázisok identifikálása, ehhez szükséges modellek kidolgozása
  • Similarity measurement: ideális és mért mozgásminták hasonlóságára egy mérték kidolgozása, faktoranalízis (ICA, PCA), illetve AI segítségével
  • Sportmozgásminták rögzítése (pl. dobás), illetve mért mozgásminták összevetése az ideális mintával
  • 3D csontvázmodell létrehozása

Kapcsolat: PTE Idegsebészeti Klinika, Dr. Tóth Luca

AR-VR szoftverfejlesztés (protetikához, illetve M3D Vision projekthez)

Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, Big Data

  • Vass Zoltán

Kapcsolat: Molnár Emese, PTE 3D központ

Kapcsolódó kutatócsoport: Orvosi Anyagtechnológia

Informatikai fejlesztések

Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, Big Data

  • Schaffer Zsolt
  • Balogh István

TKP kutatócsoportok projektmanagementje, közös levelezés, közös tárhely

Kapcsolat: Dr. Ulbert József, TTK, Intézetigazgató

Látással kapcsolatos kutatások

Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, Big Data

  • Dr. Várady Géza

Kapcsolat: Dr. Buzás Péter (PTE AOK), Radó János (PTE AOK)

M3D-Vision

Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, Big Data

  • Dr. Maróti Péter

Orvosi tartalmak élő közvetítése, rögzítése 3D technológiával, tananyagszerkesztési modullal

Résztvevők

Dr. Maróti Péter – orvos-szakmai szakértő, projektvezető, feltaláló

Bene Mátyás – mérnök-informatikus, beágyazott rendszer szakértő, feltaláló

Péntek Attila – mérnök-informatikus, hardver fejlesztő, feltaláló

Molnár Emese – fejlesztési vezető

Sipőcz Árpád – VR szakértő, Unity fejlesztő

Fejlesztő partner: CA Engineering Kft.

Leírás

A „M3D-Vision” elnevezésű keretrendszer egy interaktív egészségügyi 3D tartalomrögzítő és -lejátszó eszközcsomag az egészségügyi oktatás és -ellátás tehermentesítésére és megújítására. Élő és szerkesztett, valós 3D tartalmak, virtuális valóság (VR) elemek segítségével célja az egészségügyi digitális tartalomgyártás és minőségbiztosítás megújítása. Kiemelt felhasználási terület lehet a 3D-s digitális tartalmak rögzítése, megjelenítése az egészségügyben, klinikusok tehermentesítése, oktatás általános színvonalának javítása, valamint az eszköz lehetőséget ad a beavatkozások minőségbiztosítására.

A fejlesztés előrehaladott fejlesztési stádiumban van: a működésre előkészített prototípus már rendelkezésre áll mind hardveres, mind szoftveres szempontból. Sikeres tesztelések folynak a PTE Általános Orvostudományi Kar Szimulációs Oktatási Központjában. A fejlesztés továbbviteléhez, piacra történő bevezetéséhez pályázati forrásra és/ vagy kockázati tőkebefektető megtalálása lenne szükségünk, esetleg céltámogatás bevonására, amelyeket jelenleg is aktívan keresünk.

A M3D-Vision rendszer egy komplett hardver- és szoftvercsomag, mely lehetővé teszi az klinikai környezetben való hang- és videóanyag rögzítését 2D-s és 3D-s technológiával egyaránt, illetve felhasználóbarát módon biztosítja ezek szerkesztését, interaktív tartalmakkal való feltöltését valamint megosztását. Az interaktív egészségügyi 3D tartalomrögzítő és - lejátszó szolgáltatáscsomag az egészségügyi oktatás és -ellátás tehermentesítésére, megújítására szolgál. A tervek szerint egyetemek, orvostanhallgatók, kórházak, köznevelési intézmények egyaránt jól tudják majd alkalmazni a létrejövő eszközcsomagot, amely innovatív megjelenítési megoldással képes segíteni az oktatási, kutatási vagy akár gyógyító munkát. Jelenleg egyedülálló a kidolgozott modell flexibilitás és a megvalósíthatóság tekintetében is. A fejlesztés egyszerre irányul a hardveres, szoftveres fejlesztésekre és a felhasználási területek integrálására (pld. műtéti közvetítés oktatási, dokumentációs vagy konzultációs célokra). Termékünk intenzív fejlesztést követően, valós gyakorlati alkalmazásokból történő visszajelzések alapján érte el a mai szintjét, és jelentősen előrehaladott stádiumban van, akár más, külföldön futó hasonló elképzelésekkel összehasonlítva. A fejlesztés jelenlegi állapotában is már alkalmas arra, hogy a primer céloknak megfelelően kutatási, demonstrációs és oktatási célokat egyaránt szolgáljon.

Kulcselemei

3D-s felvételi mód

A rendszer képes rögzíteni 2D-s vagy 3D-s videó-tartalmakat, melyek élő és utólagos annotációja, interaktív tartalmakkal való kiegészítése is könnyedén, felhasználóbarát módon megvalósítható.

Szerkeszthető, rögzíthető, vizualizációs eljárások

A felvett videókat könnyedén szerkeszthetjük, a legfontosabb tartalmakat különböző vizualizációs eljárásokkal kiemelhetjük, hangsúlyozhatjuk. A videókat könyvtárakba rendezve a tartalmak bármikor előkereshetők, megoszthatók.

Valós idejű adattovábbítás

A rendszer segítségével tetszőleges számú felhasználónak élőben továbbíthatjuk a műtői vagy tantermi felvételeket. A képi anyagot VR tartalmakkal egészíthetjük ki, egy műtői környezetben használható 3D pointer segítségével. A szoftveres megoldás multiplatform fejlesztés, így könnyedén integrálható és használható legkülönbözőbb megjelenítő eszközökön.

Moduláris rendszer

Intézményi és egyéni felhasználói licenszek, egyedi igényekre szabott megoldások. Rendszerünk létező LMS (learning Content Management) vagy LCMS (learning and Content Management Systems) rendszerekbe integrálható, viszont önálló keretrendszerként is üzemeltethető. A felhasználók egyedi és intézményi szinten is hozzáférhetnek a rendszerhez, a licenckezelés is ennek megfelelően került megtervezésre.

A CAE Engineering Kft.-vel együttműködésben folyik a munka, amely egy multinacionális (kanadai székhelyű) katonai, repülőgép és egészségügyi felhasználású szimulációs megoldásokat kínáló cég magyarországi vállalata. A rendszer ennek megfelelően ezeken a területeken is felhasználható lesz oktatási és minőségbiztosítási célokra.

A 3D vizuális adatokon túl lehetőség van mélységi információk kinyerésére is a rendszerből, ezáltal valós parametrikus térbeli információk továbbítására, tárolására és elemzésére is lehetőséget biztosít.

A hardveres fejlesztés során a bemeneti oldalon sikeresen elkészítettük az egyedi, klinikai körülmények között használható, sterilizálható 3D pointer prototípusát, valamint egy univerzális állványt, mely mind műtéti, mind oktatótermi körülmények között használható, illetve akár műtőlámpában is elhelyezhető. A kamera a beavatkozást készítő fejére is illeszthető egy speciális pánt segítségével, mely biztosítja a POV nézőpontot. A digitális tartalmak streamelése, az adatok feldolgozása egy övre illeszthető kisméretű, külső számítógép segítségével történik, amely biztosítja a kényelmes és zavartalan használatot. Mindezek mellett az eszköz plug-and-play rendszerű amellyel igyekszünk még inkább megkönnyíteni a munkát a felhasználók számára.

Partnereink jelenlegi köre az egészségügy területéről érkezett, de meggyőződésünk, hogy fejlesztésünk az ipar, a biztonságtechnika vagy akár védelmi területek képviselői számára is értékes szolgáltatásokat nyújthat.

Referenciák, díjak, sajtó/médiamegjelenések:

Honlap

medvision.hu

Pro-Limb

Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, Big Data

  • Dr. Maróti Péter
  • Devaraj Dhakshinamurthy
  • Dr. Schiffer Ádám

Felsővégtagi protézisfejlesztés a PTE 3D központjában (PTE MIK, PTE 3D Központ)

Storcz Tamás (PTE MIK) - Beltéri lokalizáció

InnoTeq Kft. - Rendes Péter Immerzív élmények téren innen, s téren túl

Gelányi László - Phoenix Orthosis

Optin Kft. - Dr. Kovács Zoltán Orvosinformatikai alkalmazások fejlesztése az Optin Kft.-nél

Ember Arm - a mozgás szabadsága kompromisszumok nélkül!

A Pro-limb új technológiákon alapuló, egyedi fejlesztésű felső végtag protézise világszerte milliók számára jelentheti a teljes élet és a produktivitás visszaszerzésének esélyét.

Termékünk egy tapasztalt orvosi, rehabilitációs és műszaki kutatókból álló munkacsoport által létrehozott, költséghatékony, innovatív, legnagyobb részben 3D nyomtatási technológiával készült myoelektromosan vezérelhető felsővégtagi protézis.

A részleges vagy komplett felső végtagi amputációk világszerte közel 3.6-5.0 millió embert érintenek; a pontos becslés nehéz, hiszen az érintettek jelentős része fejlődő országokban él. Magyarországon a felső végtagi amputációk száma évente 200-250 körülire tehető, legnagyobb részt traumás (balesetből következő) háttérrel. A kliensek többségének csonk-kialakítása lehetővé tenné a magas funkcionalitással bíró felső végtagi protézisek használatát, ám az ilyen eszközök ára igen magas – nagyságrendileg 6 millió forinttól kezdődően elérhetőek - amelyet a társadalombiztosítás csak részben, vagy egyáltalán nem fedez. Fejlesztésünk célja, hogy elérhető áron, ám funkcionalitásában kompromisszummentes megoldást biztosítsunk nemcsak hazánkban, hanem világszerte az érintettek számára az aktív társadalomba történő mielőbbi reintegrációhoz, illetve lehetőséget teremtsünk a munka világába való visszatérésükhöz.

Csúcstechnológia a mindennapi élet szolgálatában

Az Ember Arm fejlett funkcióinak segítségével a szerzett vagy veleszületett végtaghiány esetén is számtalan napi rutin végezhető el. A vázszerkezet és az esztétikai borítás teljes mértékben a beteg egyedi igényeinek figyelembevételével, azaz személyre szabott módon 3D nyomtatás segítségével készül. Anyagában, színében, méretében, vagy antropomorf megjelenésében is egyediséget ad viselőjének.

Másik hatalmas előnye, hogy nem a páciensnek kell elsajátítania az izomműködését a kar permanens beállításaihoz illesztve, hanem a protézis gesztúrái egy mesterséges intelligenciát (MI) alkalmazó program segítségével taníthatók. Az osztályozási paraméterek egyszerűen, az előírt mozgások segítségével újraszámolhatók és letölthetők a karban található mikrokontrollerre, amely ezek után az új paraméterekkel végzi el a döntési feladatot az egyes gesztúrák kapcsán. A protézis hétköznapi feladatok ellátására számtalan funkciót ismer (pl. szállítás, fogás, különböző környezetben a maximális fogóerő adaptív beállítása, ...stb.), ezek beállítása egyszerűen, egy mobil applikáción keresztül történik. Az innovatív műszaki megoldások közé sorolandó ezeken felül a tárgy érintésekor a rezgés alapú visszacsatolás, és az amorf tárgyak biztos fogása, továbbá az egyszerű javíthatóság.

Ár-érték arány – egyedi termékkategória

A versenytársakhoz képest számottevő előnyökkel rendelkezünk. Az egyik legfontosabb a kimagasló ár-érték arány: a hasonló funkcionalitással bíró eszközök ára a több tízmillió forintos nagyságrendet is elérheti, a hasonló ár kategóriába tartozó protézisek viszont nem rendelkeznek a teljes körű személyre szabhatósággal. Az Ember Arm egy merőben új termékkategóriát teremt, hiszen a mindennapi tevékenységekhez (AoDL – activites of daily living) optimalizáljuk, az elérhető szabadsági fokok száma lehetővé teszi a precíz mozgások kivitelezését, végfelhasználói ára azonban töredéke a nagy ipari gyártók által készített modellekének.

Tanuló modul – adherencia, megbízhatóság

Egyedi és önmagában is hiánypótló megoldásunk az ún. „Tréning-Protézis” amelynek célja, hogy az amputációt követően gyorsan, akár pár héten belül, megkezdődhessen a rehabilitációs tevékenység. Lehetővé teszi a kliens felkészítését a végleges, immár személyre szabott eszköz használatára. A „Tréning-Protézis” a motorok, illetve a beállítható mozgásminták számában tér el a végleges verziótól (hiszen itt még nincs relevanciája korlátlan mozgásminta betanításának). A tanuló modult oktató, gamifikált VR applikáció segíti, mely az adherencia növelése mellett lehetőséget ad az objektív visszajelzésre is a gyógytornász vagy rehabilitációs szakorvos számára. A fejlesztés a nemzetközileg is elfogadott SHAP teszten alapul. Célunk, hogy ezzel is csökkentsük a protézis-elhagyások számát, illetve pontos visszajelzést kapjon a gyógytornász/technikus/ellátó az eszköz használatáról, ezen adatok pedig értékesek mind az ellátó, mind az ellátást finanszírozó számára (pl.: NEAK, biztosítók).

Beépített Mesterséges intelligencia – korlátok nélkül a mozgásban is

A vezérlést végző MI (mesterséges intelligencia) lehetővé teszi egyedi mozgásminták, fogásminták kialakítását. Míg más termékek meghatározott számú mozgást képesek biztosítani, addig fejlesztésünk eredménye egy tetszőleges számú mozgásformát megvalósító eszköz amely a kliensek számára optimális funkciókat biztosít. További segítség a felhasználónak a vibro-taktilis feedback biztosítása. Ez a funkció a versenytársaknál kizárólag a protézis akkumulátorának töltöttségi állapotáról ad információt, amíg az Ember-Arm esetén a vibro - taktilis feedback segíti a tárgyak megragadásánál az „érzet” kialakítását a felhasználóban, mely szintén az adherenciát fokozza.

Amorf tárgyak megragadása – a használhatóság fokozása

Fontos elem az 5 ujj független mozgása, mely lehetővé teszi amorf tárgyak megragadását is. Az egyes ujjak külön meghajtást kaptak, az ízületek kialakítása pedig lehetővé teszi, hogy a felületre „rásimuljon” a kéz, így a bonyolult formák és nem szilárd testek is megragadhatóvá válnak.

Egyedi dizájn – szakítás a hagyományokkal

Versenytársaink két fő megközelítést alkalmaznak a dizájn, külső megjelenés kapcsán. Az egyik szerint a valóságot minél inkább tükröző, kézhez hasonló kialakítást céloznak meg, míg mások a futurisztikus, „robotikus” megjelenésre fókuszálnak. Hitvallásunk, hogy a kliens ne kössön kompromisszumot saját testképének kialakításában, formálásában. A külső megjelenés tekintetében lehetőség lesz „robotikus” dizájn megtartására, de a kliens választhat antropomorf megjelenést is, esztétikai borítással. A technológia hazai implementálásában segítséget nyújt a fejlesztői csapat háttere is a Pécsi Tudományegyetem ortopédiai-műszerész képzési programján keresztül.

Fejlesztő csapatunk tagjai

1. Devaraj Dhakshinamurthy vezető fejlesztő: „A mérnöki tevékenység a társadalom előtt álló problémák megoldására szolgáló gyakorlati megoldások létrehozásáról szól. Célom az, hogy a robotikával kapcsolatos szakértelmüket felhasználva megkönnyítsem megfizethető segítőeszközök létrehozását az emberek számára, akiknek szükségük van rá.”

2. Csóka Csaba, az Ember Arm fejlesztését és előállítását végző Pro-limb ügyvezetője, 30 év tapasztalattal bír a fejlett protetikában. A gyógyászati segédeszközök gyártásával és forgalmazásával valamint a mozgássérült emberek rehabilitációjához szorosan kapcsolódó szakrendelések működtetésével foglalkozó Corvus Med alapítója, az Ottobock egyik legrégebbi magyarországi képviselője.

3. Dr. Tóth Luca Orvosszakmai szakértő, a klinikai vizsgálatok kapcsolattartója a PTE Neurorehabilitációs munkacsoportjának vezetője, kutatóorvos. Évek óta gyakorlatban dolgozik fejlett exoskeletonokkal és a velük kapcsolatos humán vizsgálatokkal.

4. Dr. Maróti Péter projekt irányító, termékfejlesztő orvoskutató, a Pécsi Tudományegyetem 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központjának fejlesztési vezetője több év tapasztalattal a 3D nyomtatás és a vizualizációs (VR) technológiák orvosi alkalmazásának implementálásában.

5. Mendler János CAD tervezési csoport irányító senior gépészmérnök – 3D tervező, a fejlett gépipari tervezéstechnológia alkalmazásának szakértője. Szakterülete a 3 dimenziós számítógépes (3D CAD) alapuló, tervezés, modellkészítés, formatervezés és termékfejlesztés; géprajzok készítése, átdolgozása, digitalizálása; szemléltető anyagok készítése és geometriai és fizikai jellemzők meghatározása.

6. Dr. Schiffer Ádám Firmware fejlesztő senior fejlesztőmérnök – egyetemi docens, szakterülete a méréselmélet, jelfeldolgozás, képfeldolgozás, nemlineáris rendszerek vizsgálata, mágneses anyagok hiszterézis karakterisztikája, és az autonóm robotok.

Termékünk fő előnyei összefoglalóan

  • Ár-érték arány – magas funkcionalitás elérhető áron
  • Egyedi mozgásminták megtanulása – MI a vezérlésben
  • Tanuló verzió és Professzionális verzió
  • Vibro-taktilis feedback
  • Tréning: gamifikált telefonos applikáció
  • Moduláris: amputáció helyétől függetlenül felszerelhető
  • 5 ujj független mozgása – amorf tárgyak megragadása
  • Tanuló modul – rehabilitáció, nyomonkövetés

Az Ember Arm kiemelkedően magas funkcionalitást biztosít a felső végtaghiányban szenvedők számára. A fejlesztés számos innovatív, a használatot segítő, támogató és ösztönző megoldással bír, emellett ár-érték aránya is kiemeli versenytársai közül. Fontos újítás, hogy az eszköztanuló modullal rendelkezik a hozzá tartozó protézissel, mely lehetőséget ad a korai rehabilitációs tevékenység megkezdésére, illetve a pontos előrehaladás, fejlődés meghatározására, amely kiemelt szempont az egészségbiztosítási rendszer felé is.

Műtéti tervezés 1 - Ortopédia

Szimulációs oktatás, műtéti tervezés és műveleti medicina

  • Dr. Than Péter
  • Dr. Vermes Csaba
  • Dr. Schlégl Ádám
  • Dr. József Kristóf

A gerincferdülés korrekciós műtétjének kulcsa a rögzítő rúd megfelelő hajlítása. Kutatási együttműködésünk során az EOS Imagin Ltd. SpineEOS rúdtervező szoftver hatékonyságát és pontosságát vizsgálnánk., illetve továbbfejlesztési javaslatokat tennénk a cég számára.

Az új folyamat során preoperatív EOS képalkotást és 3D rekonstukciót követően a rúdtervező szoftverrel tervezett, 3D nyomtatott rúdsablont használunk a rúd alakjának pontosítása érdekében.

Műtét után közvetlenül EOS képalkotóval vizsgáljuk a két típusú tervezés közti különbséget, illetve a tervezés pontosságát.

Várható eredmények, célok, vállalások

Egy külső partnerrel történő együttműködést (EOS Imaging Ltd, Párizs) együttműködést mindenképpen tudunk vállalni. Q2-es cikket biztosra nem tudunk mondani, de optimális körülmények között márciusig el kell készülnie egy anyagnak.

Műtéti tervezés 2 - Fogászat-szájsebészet

Szimulációs oktatás, műtéti tervezés és műveleti medicina

  • Dr. Marada Gyula
  • Dr. Kövér Zsanett

A 3D központ megvalósításával lehetőségünk nyílt a digitális fogászat megteremtésére klinikánkon. Ezzel kapcsolatos vizsgálatainkat két munkacsoport kezdte el. Az első munkacsoport fő területe a virtuálisan megtervezett és 3D nyomtatással előállított sablonos műtéti beavatkozások pontosságának vizsgálata.

A másik munkacsoport pedig a digitális technika és virtuális tervezés lehetséges összekapcsolását vizsgálja szájsebészeti műtéti beavatkozások kapcsán. Ilyenek a különböző disgnath és csontpótló műtétek és fogászati implantációs rehabilitációk.

Várható eredmények, célok, vállalások

Vállaljuk kapcsolat kiépítését hazai vezető, innovatív piaci szereplőkkel, akik aktív részt vállalnak a virtuális tervek fizikai megvalósításában. Ilyen potenciális partner a Dent Art Kft. Kónya János vezetésével, aki már a témában korábban termék nagydíjas szabadalmat is megvalósított.

Továbbá vállaljuk a vizsgálataink publikálását nemzetközi tudományos folyóiratokban.

Szimulációs oktatás

Szimulációs oktatás, műtéti tervezés és műveleti medicina

  • Dr. Rendeki Szilárd
  • Dr. Nagy Bálint
  • Szűcs Péter
  • Rendeki Mátyás

A 21. századi követelményeinek megfelelve a PTE ÁOK Szimulációs Oktatási Központjában az orvoskari graduális és posztgraduális képzési célokat követve fejlesztjük a manuális készségek oktatásának eszközeit és oktatás metodikai lehetőségeit. Az egyes klinikai szakmák által támasztott igényeknek megfelelve a rendelkezésünkre álló technikai eszközpark alkalmazásával kidolgozzuk azon elvárt gyakorlati elemek képzési rendszerét, mely a hallgatóink és a végzett orvos kollégák részére is jól mérhető, objektív és rögzített formában tartalmazza a teljesített és teljesítendő skill-eket, fejlesztendő képességeket.

Várható eredmények, célok, vállalások

A rendszerben regisztrált kollégák számára ez a szakmai fejlődést dokumentáló rendszer segítséget nyújthat a választott pálya technikai elemeinek elsajátításában. Az objektív mérési paraméterek meghatározásához létrehozunk egy szimulátor kvalifikációs rendszert, mely felhasználói, hallgatói és üzemeltetői szempontokat is figyelembe véve képes lesz igazolni a szimulációs eszközeink valós gyakorlati képességeket leképező rendszerét, azok oktatási hasznosságát, eredményességét. A gyűjtött adataink alapján meghatározható lesz a szimulációs képzés jövőbeli irányvonala, a hiányok felismerése, elemzése után a fenntartás és fejlesztés tervezhetővé vélik. A Magyar Egészségügyi Szimulációs Társaság létrehozásával, aktív tevékenységével, egységes, országos szakmai oktatási koncepciót határozunk meg.

Vállaljuk eredményeink leközlését a nemzetközi szakirodalomban.

Műveleti Medicina

Szimulációs oktatás, műtéti tervezés és műveleti medicina

  • Dr. Rendeki Szilárd
  • Dr. Nagy Bálint
  • Dr. Bock Marquette Ildikó
  • Dr. Nagy Zsófia
  • Dr. Maár Klaudia
  • Szűcs Péter
  • Rendeki Mátyás

A programunkban a rendvédelmi, katonai és speciális környezetben történő sérült ellátási metódusokat oktatjuk, kutatjuk, fejlesztjük. A hazai viszonyokat figyelembe vevő képzési rendszerben a prehospitális életmentés tárgykörét elemezzük, a külföldi tapasztalatokat és gyakorlati elemeket szükség szerint átalakítjuk. Az általunk létrehozott Műveleti Medicina általános képzési koncepció komplex, moduláris rendszere a civil, vidéki életmentő program létrehozásától a szakorvosi képzésig, szakmai továbbképzésig terjed. Műveleti Medicina programunkban foglalkozunk a speciális sérülés típusok korai diagnosztikai felismerésével, az extrém fizikai és pszichikai terhelés teljesítményt befolyásoló hatásaival, az azokra történő felkészülés lehetőségeivel a Central European Police Academy együttműködésével. A csoport aktívan részt vesz a NATO human exosceleton fejlesztési csoportjának munkájában, meghívás alapján szakértői tevékenységet végzünk.

Vállaljuk eredményeink leközlését a nemzetközi szakirodalomban.

A nem alkohol eredetű zsírmáj új típusú diagnosztikai módszer kifejlesztését célzó összehasonlító klinikai vizsgálata (klinikai ambuláns beteganyag)

Biokibernetika és orvosi robotika kutatócsoport

A kutatás célja

Olyan új típusú, betegágy mellett használható, non-invazív, alacsony költségvonzatú eszköz és eljárás kifejlesztése, amelyekkel a jelenlegi diagnosztikai módszereknél olcsóbban, jelentősen kisebb (25% alatti) mértékű zsírosodás kimutatása lenne lehetséges.

A kutatás folyamata

Kórosan elhízott betegek bioimpedancia spektrum vizsgálata (Sebészeti Klinika beteganyaga, Prof. Dr. Vereczkei András); kórosan elhízott egyéb endokrin betegségekben szenvedők bioimpedancia vizsgálata (I. sz. Belgyógyászati Klinika beteganyaga, Prof. Dr. Bajnok László); máj ill. májkörnyéki karcinómás betegek bioimpedancia vizsgálata (Sebészeti Klinika beteganyaga, Dr. Kalmár Nagy Károly); fibrózus májbetegek bioimpedancia vizsgálata (I. sz. Belgyógyászati Klinika beteganyaga, Dr. habil Pár Gabriella).

Bioimpedancia alapú, roncsolásmentes vírus-fertőzés detekciós eljárás kidolgozása

Biokibernetika és orvosi robotika kutatócsoport

A kutatás célja: kórokozók gyors kimutatása; a fertőzés meglétének korai igazolása az egyik legfontosabb feladat a betegség terjedésének megállításában ill. megelőzésében. Sikeres fejlesztéseink által lehetségessé válna a fertőzéseket okozó vírusok rutinszerű, gyors kimutatása.

Az általunk kifejlesztett bioimpedancia alapú mérési eljárás alkalmas, a vírustól függő dinamikával (jelen kísérletben Zika-vírus), a fertőzés korai fázisának felismerésére, napokkal a mai eljárások kimutatási lehetőségei előtt. Kutatásunk következő stádiumában a különösen veszélyes, BSL-4 szintű, vírusok által okozott fertőzések korai kimutatásával a járványokkal szembeni gyors beavatkozás lehetőségét biztosíthatnánk.

3D Bioprinting különös tekintettel a tüdőbetegségekre és érhálózatuk modellezésére

Bioprinting

  • Prof. Dr. Pongrácz Judit
  • Dr. Csöngei Veronika
  • Dr. Járomi Luca
  • Dr. Aldelwahab Mohamed Elhusseiny

A bioprinting munkacsoport vezetése, különös tekintettel tüdő és érhálózati betegségekre és alkalmazásokra, klinikai felhasználás előkészítése OGYÉI tárgyalások révén (Prof. Dr. Pongrácz Judit)

3D vér-agy gát modell létrehozása különös tekintettel tüdődaganatok penetrációjának vizsgálata céljából (Dr. Csöngei Veronika)

Aggregáció-rezisztens tüdőszövetek 3D aggregációja mágneses módszerek alkalmazása révén (Dr. Járomi Luca)

A LAM (lymphangioleiomyomatosis) ritka humán genetikai-eredetű tüdőbetegség modellezése humán sejtvonalakkal és primer tenyészetekkel (Dr. Aldelwahab Mohamed Elhusseiny)

3D bioreaktor hagyományos és alternatív alkalmazási területei

Bioprinting

  • Dr. Kvell Krisztián
  • Bánfai Krisztina
  • Bóvári-Biri Judit
  • Ornódi Levente

A bioreaktor munkacsoport vezetése mind hagyományos (tenyésztési), mind alternatív (toxikológiai, őssejt-differenciációs) alkalmazási területeken (Dr. Kvell Krisztián)

Toxikológiai homunculus (emberi szervrendszerek) kialakítása 3D bioreaktorban, validálás ismert hatóanyagokkal és előkészítés új hatóanyagok tesztelésére (Bánfai Krisztina)

Őssejtek (primer vagy indukált) szöveti irányú differenciációjának vizsgálata 3D bioreaktorban, csont- és porcszövet tekintetébe (Bóvári-Biri Judit)

3D bioreaktor rendszeres és időszakos, sejtes és egyéb tevékenységekre történő felkészítése (Ornódi Levente)

További tudományos tevékenységek

Bioprinting

  • Dr. Pál Szilárd
  • Dr. Széchenyi Alexander
  • Dr. Miskei György

Mesterséges neuronhálózatos adatértékelés (Dr. Pál Szilárd)

Nanotechnológiás anyagtani innovációk (Dr. Széchenyi Alexander)

Angol szaknyelvi tevékenység publikációk és oktatási anyagok fejlesztésében (Dr. Miskei György)

ITSH Komfort a munka terekben

Parametrizált komfort a fizikai terekben

A kar meglévő együttműködését terjesztettük ki az IT-Services Hungaryval. A projekt célja a munkakomfort és munkahatékonyság összefüggésének a vizsgálata a Budapesti és Debreceni telephelyen.

A kutatás célja a kutatás tárgyát képező meglévő irodaépület fizikai tulajdonságait megvizsgálva és kiértékelve, az eredmények optimalizálásával a dolgozói komfort növelése és az egészség kockázatok csökkentése. A kutatócsoport fő feladata az egyéni komfortérzet fokozása érdekében olyan komplex tervezési módszer kidolgozása, amely az egészségi kockázatokat csökkentő megoldásokat alkalmazó és fenntartható módon üzemeltethető épített környezet – elsősorban a belső terek használatát, kialakítását segíti.

Kutatócsoportunk az ITSH Kft-vel együttműködés keretében dolgozik. A vizsgálat során az adatgyűjtés egyrészt a szubjektív komfortérzet feltérképezését, másrészt a dolgozói komfortérzetet potenciálisan meghatározó hatások – széndioxid koncentráció, zajszint, fényviszonyok, hőmérséklet és páratartalom – műszeres mérését célozta.

Használt mérő eszközök

  • TESTO 480 – klíma és légtechnikai mérőműszer
  • TESTO 315-3 - környezeti CO/CO2 mérő
  • KIMO LX 200 LUXMETER
  • NTI Audio &Acoustic XL2
  • TROTEC BZ25 CO2 air quality monitor

Lakóépületek fenntarthatósága, komfortérzet

Parametrizált komfort a fizikai terekben

Kortárs lakóépületek koncepcióinak kidolgozása során a fenntarthatóság alapvető szempont. Egy épület fenntarthatósága jellemezhető annak időtállóságával, azaz az épület élettartamával, amelynek meghatározó eleme az épület szerkezeti- és funkcionális tulajdonságainak kapcsolata. A kutatás célja a lakóépületek szerkezeti- és a funkcionális élettartamának vizsgálata, a feltárt adatok és összefüggések alapján az ezek közti egyensúlyteremtés lehetőségeinek feltérképezése. Ennek feltétele az adaptálhatóság, amely erre a célra optimalizált szerkezeti rendszer- és anyagválasztással biztosítható. A fentiek alapján célunk egy olyan szerkezeti rendszer kidolgozása, melynek segítségével egy tervezett lakóépület a kívánt átalakíthatóságot képes biztosítani, a statikai, akusztikai igények figyelembevételével, mindemellett a lakók számára magas komfortszintet képes nyújtani.