Rólunk

Tématerületi Kiválósági Program

A Pécsi Tudományegyetemen 2016 óta több, interdiszciplináris tematikájú projekt indult meg sikeresen elnyert pályázati támogatásokból:

Az Általános Orvostudományi Karon átfogó tananyagfejlesztési program kezdődött meg. Megvalósulhatott a Szimulációs Oktatási Központ (MediSkillsLab) bővítése új eszközökkel és egységekkel (VR labor, cadaver műtő, mátrix termek) illetve több, kutatást és oktatást támogató labor kialakítása is megkezdődött (Biomechanikai Labor, Bio-mechatronikai Labor). Fontos egységként került megalapításra a 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központ, ahol közel 20 szakember orvosi eszközök és szoftverek fejlesztésén dolgozik, külső és belső (egyetemi) igényeket kiszolgálva. A fejlesztési és kutatási projektek szakmai szempontból történő összehangolása a kezdetek óta fontos szempont volt, ennek tematikáját mindvégig a mérnöki-orvostudományi határterületek biztosították, köszönhetően a Műszaki és Informatikai Kar valamint az Általános Orvostudományi Kar hatékony együttműködésének. A projekteket átfogóan a "Biomedical Engineering Koncepció"-ként említhetjük.

Ennek részletes kidolgozására és továbbfejlesztésére idén külön programot indítottunk a Tématerületi Kiválósági Program keretein belül, amelynek jelenleg elfogadott elnevezése Centre for Biomedical Engineering & Innovation. Ezen belül 6 fő, átfogó területet jelöltünk meg szakmai irányvonalnak - alapozva korábbi eredményeinkre és az új infrastruktúrákra:

a) Biotechnológia, Bioprinting és kapcsolódó Gyógyszerészeti Technológiák
b) Egészségügyi szimuláció és műtéti tervezés, műveleti egészségügyi
c) Orvosi anyagtechnológia
d) Egészségügyi szoftverfejlesztés, MI, BigData
e) Biokibernetika, egészségügyi robotika
f) Neurorehabilitáció, ember-gép kapcsolat

Szakmai programunk megjelenik az Egyetem stratégiai irányvonalai között, tekintettel arra, hogy mind a tudományos munkában, mind az oktatásban, mind a piaci kapcsolatok terén jelentős eredményeket sikerült realizálni viszonylag rövid idő alatt.

A megfelelő szakember utánpótlás érdekében kezdtük meg a Biomedical Engineering MSc program kidolgozását, a Magyarországon akkreditált KKK-nak megfelelően. A képzési programban specializációt egyelőre nem tüntettünk fel, azonban a kötelezően választható tárgyak között tematikusan az alábbi csoportokat hoztuk létre:

  1. Neurorehabilitáció, ember-gép kapcsolat
  2. Orvosi képalkotás (neuroimaging fókusszal)
  3. Bioprinting, tissue engineering.

A specializációkat ez első évek tapasztalatai alapján később tervezzük meghirdetni. A programot angol és magyar nyelven is akkreditáljuk. Hosszú távú terveink között szerepel - Magyországon elsőként - egy BSc program kidolgozása is.

A fő tématerületeken jelenleg az alábbi kutató-/ munkacsoportok működnek, egy-egy projekt kidolgozásán:

Munkacsoportok

  1. Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, Big Data
  2. Szimulációs oktatás, műtéti tervezés és Műveleti Medicina
  3. Orvosi anyagtechnológia
  4. Biokibernetika és Orvosi Robotika Kutatócsoport
  5. Bioprinting
  6. Neurorehabilitáció, mozgásanalízis
  7. Autonóm rendszerek
  8. Vezetett és sugárzott elektromágneses zavarok vizsgálata
  9. Anyag- és szerkezetanalitika
  10. Well Being Kutatóinkubátor
  11. BIM skill labor
  12. Intelligens város
  13. Smart Care
  14. Big data & real world data
  15. Sürgősségi innováció